Enni Kurikka: monipuolinen osaaja, joka on kasvanut yrityksen mukana

Kun Enni Kurikka astui ensimmäistä kertaa Uusioainekselle työharjoitteluun vuonna 2006, hän ei osannut arvata, että siitä alkaisi lähes kahden vuosikymmenen mittainen matka. “Kesätyöt vain jatkuivat”, hän naurahtaa. Tänään Enni on yksi Foamit Groupin monipuolisimmista osaajista, joka tuntee sekä taloushallinnon että myynnin, ja jonka positiivinen energia tarttuu ympärillä oleviin.

Pitkä ura, joka syntyi kuin itsestään

Ennin työura on rakentunut askel kerrallaan ja aina tarpeen mukaan. Hän aloitti punnitustositteiden kirjauksesta, laskutuksesta ja reskontrasta, mutta pääsi pian mukaan järjestelmien kehittämiseen ja pääkäyttäjyyteen. Vuonna 2022 suunta muuttui, ja Enni siirtyi myyntitiimiin.

“Työ on muuttunut valtavasti niistä ajoista, kun kirjasin ensimmäisiä punnitustositteita käsin. Tuntuu, että opin koko ajan jotain uutta”, hän kuvailee. Myynnissä häntä inspiroi erityisesti asiakkaiden kohtaaminen: “On palkitsevaa selvittää asiakkaan tarve ja löytää heille oikea ratkaisu – ja tehdä se iloisella asenteella.”

Myös vaahtolasiliiketoiminnan kasvu on ollut Ennin uralle merkityksellistä. Hän on nähnyt, miten uusi liiketoiminta on rakentunut ja kehittynyt, ja saanut olla itse mukana sen arjessa.

Työyhteisö, jossa saa olla oma itsensä

Kun kysyy, mikä Ennin on saanut pysymään yrityksessä näin pitkään, vastaus on selvä: “Meillä on hyvä meininki. Ihmiset ovat rentoja ja täällä saa olla oma itsensä.”

Arki rakentuu avoimuudelle, naurulle ja halulle auttaa. Enni kuvailee työyhteisöä lämpimäksi ja välittömäksi: “Täällä saa kysyä tyhmiä ja jos apua tarvitsee, sitä tarjotaan usein jo ennen kuin ehtii pyytää.”

Yrityksen panostus hyvinvointiin ja selkeisiin toimintatapoihin näkyy myös Ennin kokemuksissa. Hän muistelee viitisen vuotta sitten tehtyä kehitysharppausta: “Käytännössä koko talo laitettiin järjestykseen. Silloin otettiin rivakasti kiinni siitä, että prosessit pitää saada kuntoon.”

Turvallisuus ja toive paremmasta arjesta

Turvallisuus näkyy Ennin työssä erityisesti havaintojen tekemisenä ja kirjaamisena. “On hyvä, että asioita seurataan jatkuvasti. Se tekee arjesta sujuvampaa ja turvallisempaa.”

Entä mitä hän toivoisi lisää? Enni maalailee ensin vähän leveämmällä pensselillä: “No, hierontatuolin voisi tuoda kahvihuoneeseen… ja ehkä napin, jolla saisi suklaapatukan tai kupin teetä.” Hetken mietittyään hän jatkaa vakavammin: “Toivoisin enemmän avoimuutta ja arvostusta ylhäältä alaspäin. Niin pienestä se työarki usein paranee.

”Lue lisää Foamit Groupin henkilöstöteemoista: Foamit Group Sustainability Report 2024.

Ota yhteyttä

Soita 050 432 5805 tai

Pyydä tarjous